You are here:  Köy Camisi

Köy Camisi ve Konagi

1961 yılında yapılan yarı ahsap cami yıllarca köyümüzün ve civar köylerin dini ihtiyacını karşıladı. Caminin yıpranmış olması ve ihtiyaca cevap verememesi nedeni ile yeni bir cami yapımına karar verildi. Bu amaçla 2005 yılında eski cami yıkılarak yerine yeni bir cami inşa edildi. Yaklaşık 300 kişilik kapasiteye sahip olan caminin toplam arsa alanı 615 Metrekare, cami iç alanı ise 150 Metrekare dir. Yağmur duası ile birleştirilen açılış programına Boyabat müftüsü, birçok hafız, çevre köylerden katılan imam ve cemaat ile gubetten gelenler iştirak etti. Törende misafirlere keşkek ikram edildi, dini sohbetler, okunan Kur'an ve mevlütle 16.07.2006 tarihinde ibadete açıldı.

Köy Cami Insaati

Yeni bir caminin yapım fikri Süleyman Kavukcu ve Ahmet Karasakal'a aittir. Ahmet Karasakal'ın ömrü cami yapımına vefa etmedi. Avzarağan'dan Mimar Hasan Gömeç'e caminin plan-projesi ahşap sitilde kubbesiz, içten iki katlı olarak çizdirildi ve ilgili mercilerden gerekli izin alındı. Cami, eski yıkılan caminin ve Fındıcak'lı Mustafa Çiçek (Hasan Çiçek)'in hibe ettiği arazi üzerine yapılmasına karar verildi. Cami inşaat ustalığını ve müteahhitliğini, Boyabat Darıözü köyünden Seyyidali Tufan yaptı. Eski caminin kerestesi Boyabat'ta temizlenip işlenerek yeni caminin inşaatında, ahşap işlerinde kullanıldı.
Cami inşaatının yürütülmesini ve finansal işlerini büyük bir özveri ile Hüseyin Kavukçu yürüttü. Fazlı Gömeç mermer işlerinin masraflarını üstlendi. Halıları Hasan Yaşar, Manisa-Demirci kazasında yünden dokutarak getirdi, maliyeti 6.000 lirayı buldu. Bayram Aslan ve köylünün çalışması ile 17 günde caminin avlu duvarı çevrildi. Caminin minaresini Boyabatlı usta Musa Muslu yaptı. Tek şerefeli olarak 27 metre yüksekliğinde inşa edilen minare 9.000 lirayı maloldu. Minare ustasına 6.000 lira ödendi. Demir sıkıntısı olduğu bir zamanda minare için gerekli özel yapım demirler Çorum'dan getirildi.
Cami inşaatı toplam 90 bin liraya maloldu. Cami yapılırken bir cuma günü Boyabat ilçe merkezinden 1.500 lira toplandı, öteki katkılar halk tarafından yapıldı. Köyişleri araçları hayırına kum, kiremit, tuğla ve kereste taşıdı. Kum ihtiyacını Boyabat Belediye Başkanı Hasan Kara'nın karşıladığı inşaatta köylü bizzat çalıştı. 2005 yılının Mart ayında başlayan inşaat 10.08.2005 tarihinde bitirilerek Temmuz 2006 yılında resmen ibadete açıldı.


Burdan itibaren resimlere bakmak için alttaki ilk resmi tıkılayarak devam ediniz.


Burdan itibaren resimlere bakmak için alttaki ilk resmi tıkılayarak devam ediniz.


Burdan itibaren resimlere bakmak için alttaki ilk resmi tıkılayarak devam ediniz.

Resim Galerisine Girmek icin buraya tikilayiniz

Caminin Açilisi:

Köy Camisinin inşaatı 10 Ağustos 2005 tarihinde başlamış olup, 16 Temmuz 2006 tarihinde bitirilerek yapılan bir törenle ibadete açıldı. Aşağıda açılış töreninden resiler görebilirsiniz.

Resim Galerisine Girmek icin Buraya Tikilayiniz

Köy Konagi:

Köy camisinin hemen yanına yaklaşık 42 metrekarelik bir köy konağı insaa edildi. Iki ay gibi kısa bir sürede bitirilen konak, 29.07.2008 tarihinde Miraç Gecesi yapılan sade bir törenle hizmete açıldı. Açılış kurdalesini, yapımında büyük emeği geçen Sayın Bayram Aslan dualar eşliginde kesti. Açılış törenine gelen köy sakinlerine ve davetlilere yemek ziyafeti verildi.
Köy Konağı:
-- Bayramlaşma törenleri
-- Ramazanda iftar yemekleri
-- Hanım ve çocukların dini eğitimi
-- Misafirhane
-- Köy Doktoru çalışma odası
-- Seçim bürosu
-- Toplantı ve oturma yeri amaçlı kullanılmaktadır.

Köy Konagindan Resimler

Resim Galerisine Girmek icin buraya tikilayiniz

Cami Suyu

Caminin suyu ana depodan gelmeyip özel çekilen su hattından sağlanmaktadır. 2010 yılında "Kavaklı Derede" (Gocğa Kavağın yanı) bulunan büyük kaya parçası Süleyman Kavukcu ve Hasan Yaşar tarafından bir metre kazılarak parçalanıp suyun kaynağına inilmiş burada bol miktarda suya ulaşılmıştır.
Hacı Murat Sevimoğlu'nun maddi desteği, Yanalak köyü muhtarı Mustafa Bükçü'nün işçiliği ile 2 km uzunlügunda açılan kanala bir parmak kalınlığında su borusu döşendi. Ana su deposunun yanına 1 Metreküplük küçük bir su deposu yapılarak Kavaklı Dereden getirilen su bu küçük depoda toplandı. Buradan döşenen borularla su caminin abdesthane ve tuvalet musluklarına akıtıldı. Fazla gelen su hemen ormancı evinin karşısında yolun kenarına yapılan oluğa akıtarıldı.

Su Deposu ve Oluk