You are here:  Home

Köyde Bayram

1920' li yıllardan 1960' lı yıllara kadar köyümüzde bayramlar büyük bir coşku ile kutlanırdı. Arefe gününden bayram hazırlıkları başlar, köyümüz ve civar 8 köyün insanı bayram namazını kılmak için Boyalı Köyüne giderlerdi. Bayram sevinci ile sabahın erken saatinde kalkılır, üç saatlik Boyalı yolu koşarak gidilirdi. Bayram namazı kılındıktan sonra ilk bayramlaşma Boyalı Köyünde Çayboyunda büyük bir samimiyetle yapılır. Eski caminin etrafına pazar kurulur ve tezgahlar açılır, buradan incir, üzüm, leblebi, şeker, çocuk şekeri gibi şeyler satın alınırdı. Boyalı'lılar Namaza gelen tüm köylüye öğle namazını müteakip Bişi ekmeği ve Kuru Üzüm dağıtır üzüm, bişi ekmeğinin arasına sarılarak yenirdi. Köylü, bayrama özel olarak ayaklarına Çarık veya Lastik, Yün Çorap, Vala Pantolon, Zıpka Don, başa Şapka çocuklar ise Entari giyerdi.
Boyalı'dan tek muhtarlık olduğu için bayramlaşmaya Yanalak köyüne geçilir, orada cami ve köy odasında bayramlaşma devam ederdi. Burda yemekler yenir, sohbet muhabbet sabaha kadar sürer gece uyunmazdı. Oda da çocuklara Kur'an okutulur, onlara hediyeler verilir veya köylüden toplanan para çocuklara haşlık olarak pay edilirdi. Sabah yemeğinde (bayaramın ikinci günü) Yanalak'lılar Ziraat çıkarırlardı. Yani Bişi ve üzüm yenir ardından köye geri dönülürdü. Arkasından Yanalak'lılar davul zurna çalarak çoluk çocuk, yetişkin Dağtabaklı`ya gelir bayramlaşma ve heycan burada devam ederdi. Yine ziraat çıkarılır, yemekler yenirdi. Hangi köy daha güzel yemek yapacak, ikram edecek diye iki köy arasında tatlı bir de rekabet yaşanırdı. Yanalaklılar geceyi geçirdikten sonra bayramın üçüncü günü geri dönerlerdi. Büyükler ziyaret edilir elleri öpülürdü.
Bayramın en fazla tadını çıkaran çocuklar olurdu. Gıcırdayan kağnı arabalarına insanlar koşulur, çocuklar ve büyükler üstüne binerler köy etrafında gezilir, esir almaca oynanır, kağnı arabası özellikle gıcırdatılırdı. Genç kızlar türkü ve mani söyleyerek salıncak binerlerdi. Gece çokca silah atılırdı.
Yetişkin gençler bayram boyu eve gitmez bayram şenliklerine katılır, ancak ihtiyarlar evlerine giderlerdi.

Iftar Yemegi

Ramazan ayında köylü sırasıyla Köy Konağında iftar yemeği verir ve herkesi davet eder. Türle yiyecek ve içeceğin bolca ikram edildiği iftar yemeği yapılan dua ve içilen çay ile sona erer. 17.08.2012 tarihinde Hüsnü Karasakal'ın verdiği itfar yemeğinden çesitli görüntüleri aşağıda izleyebilirsiniz.

Bayram Namazi

19.08.2012 tarihindeki Ramazan bayramı arefesinde camimizde kılınan bayram namazı ve bayramlaşmadan görüntüler aşağıdadır.

Cami Konaginda Bayram Yemegi

Sabah namazının ardından bayram namazı kılındıktan sonra köylü getirdiği yiyecek ve içecekleri cami konağında Bayram Yemeği olarak ikram ederler. Bayram muhabbeti, sevinci ve heyecanı sofrada devam eder. Aşağıda bayram sabahı konakta verilen yemekten görüntüleri izleyebilirsiniz. Tarih 19.08.2012

Bayramda Kadinlar

Bayramda kadınlar başlarına fes şeklinde önü süslü, pullu Gırep giyerler üstüne sinekli Cember veya Yazma örterlerdi. (Genç kızlar gırep takmazdı) Kırmızı, yeşil ve sarı renklerin ağırlıkta olduğu üç etekli elbise, üstüne ise İşlik denen bir yelek giyilirdi. Işlik'ler bol desenli ve parlak renkli olur, kolları el üzsrine kadar gelirdi. Kırmızı veya yeşil renkli üçgen şeklinde katlanmış püsküllü Acemşalı Kuşağı bele sarılıp arkaya salınırdı. Elbise altına kaslı paça giyilirdi. Ayağa giyilen çoraplar koyun yünü eğrilerek elde dokunmuş renkli denesnli veya beyaz olurdu, ayaklara karalastik giyilirdi.