Home | Logo Tasarim | Siteyi degerlendir | Paylasim | Dagtabakli Köyü Dernek Üye Listesi | ads.txt

Köyde Kurban

Kurban bayramı hazırlıkları Arefe gününden başlar. O gün öğlenden önce köylü musallada toplanır ve imamın öncülüğünde köy mezarlığına gidilir. Orada hoca ölenlerin ruhu için Yasin-i Şerif okur ve dua edilir. Yıkılan mezarlar var ise onarılır ve mezarlar üzerine toprak atılır.
Birinci günü erkenden topluca bayram namazı kılmak için Boyalı köyüne gidilir. Çevre köyler namaza Bayalı'ya gelirler ve cami oldukça kalabalık olur.
Imam bayram namazına başlamadan önce "Dağtabaklılılar da geldi mi?" diye sorar "evet geldiler" cevabını alınca topluca namaz ifa edilir. Akabinde bütün köylüler Boyalı çayı kenarında birbirleri ile bayramlaşırlar. Boyalı halkı gelen köylüler için "Ziraat çıkarır" (köylüye sunulan üzümlü ekmek) yenilir ve içilir.

Daha sonra köylü topluca ikindi vakti Yanalağa gelinir ve gece orada geçirilir. Oda da taplanılır, derin sohbetler yapılır, akşam yemegi yenir, çeşitli oyunlar oynanır ve davul zurna ile eğlenilir. Sabah kesilen kurban eti, çıkan "Ziraat" yenir, öğlene doğru köye geri dönülür.
Artık bayramın ikinci günüdür ve gücü yetenler kurbanlarını keserler. Akşama doğru Yanalak'lılar davul ve zurna eşliğinde oynayarak Dağtabaklı köyüne gelirler. (yalnız erkekler) Akşam oda'ya toplanılır namaz kılınır, akşam yemeği yenir, sohbetler edilir ve oyunlar oynanır. Burada sabahlayan Yanalak köylüsü kurban eti yedikten sonra yine davul zurna eşliğinde geri köylerine dönerler.

Ayrıca köyde bayramın birinci günü kurban kesenlerin evine gidilir pişen kurban etinden biraz yenir, ordan diğer kurbanı pişenin evine gidilerek bütün köy dolaşılır. Bayramın ikinci günü sabahleyin evlerde pişirilen "Bişi Ekmeği" içine et, üzüm, incir, hoşaf, ceviz gibi ürünler sarılarak camiye gelenlere ikram edilir, artan Bişiler ise köyde ne kadar ev varsa onlara yollanır.

Maddi durumu iyi olanlar ekseri küçükbaş hayvan keserler. Kurbanlıklar ya köy içinden veya Boyalı camisi önünde kurulan hayvan pazarlarından alınır. Kurbanlıkların ekserisi evlerde örteyerde çevrilerek pişirilir. Bayramda temiz ve güzel elbiseler, ayağa lastik ayakkabılar giyilir. Fakirlikten ve yokluktan özel bayramlıkları olmayan köylü ancak kurban vesilesi ile et yeme fırsatı bulur.

12.09.2016 Kurban Bayrami Namazi

12.10.2016 Kurban Bayrami Ziyafeti

12.09.2016 Kurban bayrami

Arefe günü köyümüz sakinleri öğlen namazını müteakip köy mezarlığı önünde toplanarak Kur'an-ı Kerim okuyup ölenlerin ruhu için hoca öncülüğünde dua etti. Daha sonra mezarlığa gidilerek faza otlar yolundu, yıkılan mezar taşları düzeltilip tekrar kabirler başında duaya devam edildi.
Aşağıdaki resimler 31.08.2017 tarihinde mezarlık önünde kaydedilmiştir

01.09.2017 Kurban Bayrami Namazi

01.09.2017 Kurban Bayrami

21.08.2018 Kurban Bayrami Namazi

21.08.2018 Kurban Bayrami Yemegi

21.08.2018 Arefe Günü ve Kurban kesimi

30.07.2020 Arife Günü Mezarlik Önü ve Kurban

31.07.2020 Kurban Bayrami Namazi

19.07.2021 Arefe, 20.07.2021 Kurban